Szkolenia BHP są jednym z najważniejszych i najczęściej kojarzonych aspektów zarządzania bezpieczeństwem pracy. Niestety bardzo często szkolenia przeprowadzane są niestarannie lub w ogóle fikcyjnie. Wiele firm oferuje tzw. szkolenia BHP on-line, które nie mają nic wspólnego z poprawnym przeprowadzaniem szkoleń, które powinny opierać się przede wszystkim na poznaniu danej firmy, środowiska oraz ludzi w nim pracujących.
Wielu pracodawców zastanawia się komu i kiedy przeprowadzać szkolenia, z jaką częstotliwością, jak je dokumentować?
Oto krótkie wyjaśnienie powyższych wątpliwości.
Ogólne wytyczne dotyczące szkoleń BHP zawiera Dział X, Rozdział VIII Kodeksu Pracy, który mówi, że:
- Nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
- Pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie. Szkolenie pracownika przed dopuszczeniem do pracy nie jest wymagane w przypadku podjęcia przez niego pracy na tym samym stanowisku pracy, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę.
- Pracodawca jest obowiązany odbyć szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie niezbędnym do wykonywania ciążących na nim obowiązków. Szkolenie to powinno być okresowo powtarzane.
Szkolenia odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy.
Kolejnym aktem prawnym definiującym i opisującym już bardziej szczegółowo problematykę szkoleń BHP jest Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, które zawiera:
- szczegółowe zasady szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy;
- zakres szkolenia;
- wymagania dotyczące treści i realizacji programów szkolenia;
- sposób dokumentowania szkolenia;
- przypadki, w których pracodawcy lub pracownicy;
- mogą być zwolnieni z określonych rodzajów szkolenia.